Welcome to Dartford Judo Club

Welcome to Dartford Judo Club

Dartford Judo Club is the first purpose-built, state-of-the-art world class Judo facility in the UK, it provides a full programme of Judo classes for children from as young as five right through to adults, catering for players of all standards. It was the home of the British Judo Performance Institute in preparation for the London 2012 Olympics, and the official training venue for foreign teams in the lead up to the Olympics and Paralympics games. It continues to be the base training facility for the British VI Judo Programme.

Conferencing

Dartford Judo Club is very proud of all of its facilities, none more so than our purpose build conference centre. Relatively small in size, it holds up to 80 people in a theatre style setup. The conference room is modern, light and spacious, with a comfortable lounge area to hold meetings or to relax. Tea and coffee is available, with a number of lunch options to choose from, as well as plenty of off road parking. There really is no reason to hold your Company’s conference anywhere else.

Mat & Event Hire

Dartford Judo Club is home to many martial arts and can cater for many different events with two spring loaded mats, a 180-capacity viewing gallery, separate lounge and reception area and plenty of off-road parking. Dartford Judo Club can host exhibitions and competitions for countless sports at any time of the week.

Dartford Judo Club
Cotton Lane
Stone
Dartford
Kent
DA2 6PD

Email
info@dartfordjudoclub.com

Telephone
01322 222 071

Announcements

Congratulations to 
Andrew Kennard who has 
been selected for the
England Judo Squad
Well done Andrew

British Schools Sheffield
8 April 2017
Ioula Kasapidis - Bronze
Andrew Kennard

Kent Closed
2 April 2017
Andrew Kennard - Gold
Jack Payne - Gold
Ioulia Kasapidis - Gold
Daya Sehota - Gold
Marcel Matthews - Gold
Maria Zielinski - Gold
William Bellow - Silver
Lacey Hergest - Silver
Zac Grosser-Turner - Silver
Elliott Bellow - Bronze
Iona Kasapidis - Bronze
Tasmyn McArdle - Bronze
Ruiqi Zhang
Gurlal Singh-Gill
Seniors
Grzegorz Kmita - Gold
Ruslains Bazenovs - Silver
Brian Martin - Bronze

Red & Yellow U12
Bishops Stortford
26 March 2017
Maria Zielinski - Silver

Southern Area U16
12 March 2017
Andrew Kennard - Gold
Ioulia Kasapidis - Gold
Iona Kasapidis - Silver
Elliott Bellow - Bronze

North West Open
Sat 25 Feb 2017
Ioulia Kasapidis

Micklefield Red & Yellow  Rumble
11th February 2017
Tamsyn McArdle - Gold

NHC Orange and Below
5th February 2017
Matvey llin

English Open Thetford
4th February 2017
Andrew Kennard - Bronze
Liam Bryne
Ioulia Kasapidis

NHC British Schools
Sun 29th Jan 2017
Liam Byrne

Midland Area Age Band
Saturday 28th Jan 2017
Andrew Kennard - Silver
Ioula Kasapidis 

Southern Area Schools
Sat 21st January 2017
Lacey Hergest - Gold
Daya Sehota - Bronze
Vidya Sehota - Bronze
Elliott Bellow - Bronze
Liam Byrne
Marcel Matthew

Tonbridge
4 December 2016
Iona Kasipidis - Gold
Matvey Ilin- Silver

British Championships
3/4th December 2016
Liam Bryne
Andrew Kennard

South Coast U16 Open
20th November 2016
Ioula Kasapidis - Silver
Andrew Kennard - Bronze
Liam Bryne - Bronze

British Schools Judo
12th November 2016
Andrew Kennard - Gold
Daya Sehota - Bronze
William Bellow - Bronze
Elliott Bellow - Bonze
Liam Byrne - Bronze
Ioula Kasapidis - Gold/Bronze

Holmewood House Judo Comp
6th November 2016
Presley Hinds - Gold
Mosey Mills - Gold
Denis Jacuk - Gold
Gurlal Singh - Gold
Esharveer Singh - Silver
Matvey Ilin - Silver
Vidya Sehota - Silver
Maria Zeilinska - Silver
Jack Rider - Silver
Skye Dunnell - Silver
Rosie-Ann Hinds - Bronze
Oscar Bowman - Bronze
Marek Zagorski - Bronze and Spirit of Judo

Harlow Judo Club
6th November 2016
William Bellow - Bronze
Elliott Bellow - Bronze

Help for Heros
5th November 2016
Andrew Kennard - Gold
Daya Sehota - Gold
Ioulia Kasapidis - Gold
Ruslans Bazenous - Gold
Elliott Bellow - Bronze

Southend International
Sat 22nd/Sun 23rd October 2016
Ioulia Kasipidis - Gold
Andrew Kennard - Silver
Hannah Lasaye - Bronze
William Bellow
Elliott Bellow
Liam Byrne

Thomas Gogh - Gold
Tom Markwick - Bronze
Ruslans Bazerous - Bronze
Brian Martin

British Masters 
Sat 8th October 2016
Thomas Gogh - Gold
Richard Plaske - Gold

Hampshire under 16 Open
Sun 2nd Oct 2016
Andrew Kennard - Gold
Daya Sehota - Gold
Ioulia Kasipidis - Gold
Liam Byrne - Bronze

London Area Green Belt and Below
Sat 24th September 2016
Liam Byrne 

Dartford Judo Club Closed
17th September 2016
Daya Sehota - Gold
Domonic Zakarevicius - Gold
Ioulia Kasapidis - Gold
Lacey Hergest - Gold
Mathew Marcel - Gold
Elliott Bellow - Silver
Kiril Kirilou - Silver
Liam Byrne - Silver
Hannah lasoje - Bronze
Gurlal Singh Gill - Bronze
Denis Jacuk - Bronze
Esuarveer Singh Gill - Bronze
Jack Rider - Bronze
Wali Muna - Bronze
Vidya Sehota - Bronze
Frankie Batten - Bronze
Ayan Mahajan - Bronze

Midland Area Heart of England
11th September 2016 
Andrew Kennard
William Bellow
Ioulia Kasapidis

Eastern Area Open 13th August 2016
Ioulia Kasapidis - Silver
Andrew Kennard

Class Master Ltd Friendly 17th July 2016
Matvey Llin - Silver
Zachary Wilson - Bronze
Maxwell Wilson - Bronze
Theeran Mooneesamy 

DJC Reb Belt Rumble Saturday 9th July 2016
Kiril Kirilov - Gold
Lacey Hergest - Gold
Gurlal singh Gill - Gold
Tamsyn McArdle - Silver
Emily Plasek - Silver
Elliott Bellow - Silver
Callum Webb - Silver
Zach Turner-Grosser - Silver
Raphaella Lancaster - Silver
Theo Lancaster - Silver
Kyra Watson - Bronze
Jariah Watson - Bronze
Indie Sivel-Dimond - Bronze
Marcel Matthew - Bronze
Ben Nisar- Saundres - Bronze
Esherveer Singh Gill - Bronze
Josh Dunk - Bronze
Wali Muna - Bronze
Theeran Mooneesamy - Bronze
Krzysztot Chocinski - Bronze

Congratulations to Ioula Kasapidis who was selected for Kent to first in the National Teams on Saturday 2nd July 2016 the Junior Girls team got Gold.

Kent Internationl  Saturday 25th/Sunday 26th June 2016
Ioula Kasapidis - Gold
William Bellow
Andrew Kennard
Daya Sehota
Jack Payne
Liam Byrne
Chris Ball
Ruslans Bazenous

East Anglian Fours - Sunday 12th June 2016
Marcel Matthew - Gold
Lacey Hergest - Gold
Ioulia Kasipidis - Gold
Matvey Ilin - Silver
Andrew Kennard - Silver
William Bellow - Silver
Elliott Bellow - Bronze
Liam Byrne - Bronze

London Open 2016 - Saturday 21st May
Daya Sehote - Silver
William Bellow
Andrew Kennard
Elliott Bellow
Jack Payne
Liam Byrne
London Open 2016 - Sunday 21st May
Thomas Gogh - Gold Seniors
Thomas Gogh - Gold Masters

61 Judo Club on Sunday 15th May 2016
Jack Payne

Results for Team Intercounties on Sunday 8th May 2016
Men - Gold   
Thomas Gogh
Chris Ball
Women - Bronze
Boys - Silver
William Bellow
Oscar Hudson
Girls - Gold
Daya Sehota
Ioula Kasapidis

Congratulations to our players who have been selected to represent Kent in the Intercounties on Sunday 8th May 2016
Daya Sehota
Ioula Kasapidis
Raphaella Lancaster
William Bellow
Oscar Hudson
Reserves
Elliott Bellow
Andrew Kennard

Class Master Tunbridge Wells
24th April 2016
Matvey Llin - Gold
Raynebeau Crissford Moore - Silver
Frankie Batten - Silver
Denis Jacuk - Silver
Esharveer Singh Gill - Silver
Maxwell Wilson - Bronze
Zachary Wilson - Bronze
Ollie Batten - Bronze
Gurlal Singh Gill - Bronze and Spirit of Judo
Vidya Sehota - Bronze and Spirit of Judo
 

Mailing List

Get the latest news sent straight to your inbox - just enter your email address below!