Dartford Judo Club - Kyu Grade Syllabus

Kyu Grade Syllabus

Below are the techniques required to achieve each grade of the kyu grade syllabus. Detailed explanations of each technique, including demonstration videos, can be found on the BJA website http://www.britishjudo.org.uk/training-manual. For the complete syllabus requirements visit http://www.britishjudo.org.uk/gradings.

Please note that although the training manual is available to all BJA members you will need to create a log-in to access it.

Novice - 6th Kyu (Red Belt)

Osoto-otoshi

Major outer reap

De-ashi-barai

Advancing Foot Sweep

Uki-goshi

Floating hip

Kesa-gatame

Scarf hold

Mune-gatame

Chest hold

Kuzure-kesa-gatame

Broken scarf hold

6th Kyu - 5th Kyu (Yellow Belt)

Tai-otoshi

Body drop

Ippon-seoi-nage

One arm shoulder

O-uchi-gari

Major inner reaping

Yoko-shiho-gatame

Side four quarters hold

Tate-shiho-gatame

Lengthwise four quarters hold

Kami-shiho-gatame

Upper four quarters hold

5th Kyu - 4th Kyu (Orange Belt)

Tsuri-komi-goshi

Drawing hip

O-goshi

Major hip

Seoi-otoshi

Shoulder drop

Morote-seoi-nage 

Two handed shoulder

O-soto-gari

Major outer reaping

Ko-uchi-gari  

Minor inner reaping

Ko-soto-gake 

Minor outer hook

Ko-soto-gari

Minor outer reaping

4th Kyu - 3rd Kyu (Green Belt)

Harai-goshi

Sweeping Hip

Uchi-mata

Inner thigh

Hiza-guruma

Knee Wheel

Sasae-tsuri-komi-ashi

Propping drawing ankle

Hane-goshi

Spring Hip

Okuri-ashi-barai

Double foot sweep

Morote-eri-seoi-nage

Two handed lapel shoulder

Ude-gatame

Arm lock

Waki-gatame

Armpit lock

Hiza-gatame

Knee lock

Juji-gatame

Cross armlock

3rd Kyu - 2nd Kyu (Blue Belt)

Koshi-guruma

Hip wheel

Tani-otoshi

Valley drop

Yoko-guruma

Side wheel

Tomoe-nage

Circle throw

Kata-uchi-ashi-dori

Single inner leg grab

Soto-kibisu-gaeshi

Outer heel trip

Kata-guruma

Shoulder wheel

Morote-gari

Double leg grab

Soto-ashi-dori-ouchi-gari

Outside leg grab major inner sweep

Uchi-kibisu-gaeshi

Inner heel trip

Okuri-eri-jime

Sliding collar strangle

Nami-juji-jime

Normal cross strangle

Gyaku-juji-jime

Reverse Cross Strangle

Ude-garami

Entangled armlock

2nd Kyu - 1st Kyu (Brown Belt)

Sode-tsuri-komi-goshi

Sleeve lift pull hip

Te-guruma

Hand wheel

Ryo-hiza-seoi-otoshi

Two knee shoulder drop

Sumi-gaeshi

Corner throw

Yoko-gake

Side hook

Ko-uchi-gake-mata-maki-komi

Minor inner hook thigh winding

Ushiro-goshi

Rear hip

Ura-nage

Rear throw

Uki-otoshi

Floating drop

Soto-maki-komi

Outside winding

Yoko-tomoe-nage

Side circle throw

Kata-hiza-te-ouchi-gake-ashi-dori

Single knee hand major inside hook

Kata-ha-jime

Single collar strangle

Hadaka-jime

Naked Strangle

Kata-te-ashi-koshi-jime

Single hand leg hip strangle

San-gaku-jime

Triangular strangle

Dartford Judo Club
Cotton Lane
Stone
Dartford
Kent
DA2 6PD

Email
info@dartfordjudoclub.com

Telephone
01322 222 071

Announcements

Classmaster 
21st July 2019
Finchley Mills - Gold
Mosey Mills - Gold
James Greenwood - Gold
Joshua Fourie - Silver
Jokubas Sidlavskas - Silver
Amritpal Sandhu - Bronze
Aarush Khanna -  Bronze
Aashikaa Khanna - Bronze
Wren Walby - Brfonze
Natham Fourie - Bronze and Spirit of Judo
Andy Chiculita - Bronze and Spirit of Judo

Congratulations to 
Daya Sehota
Sade Ologuro
who were choose to fight in the teams at the
Intercounties

Nakmas Comp
26th June 2019
Mosey Mills - Gold
Skye Dunnell - Gold
Daya Sehota - Gold
Sade Ologuro - Gold
Marcel Matthew - Gold
Maaliq Peter-Riley - Silver
Tamsyn McArdle - Silver
Liam Byrne - Silver
Finchy Mills - Bronze
Jokubas Sidlauskas - Bronze
Vidya Sehota - Bronze

Kent International
26th June 2019
Daya Sehote
Jack Payne

Kent Closed
30th March 2019
Juniors
Jess Greenwood - Gold
Daya Sehota - Gold
Marcel Matthew - Silver
Mosey Mills - Silver
Liam Byrne - Bronze
Yuri Andrijanov - Bronze
Zack Grosser - Bronze
Ruicci Zhang
Denis Jacuk
Vladimir Andrijanov
Mtvey Ilin

Seniors
Andrew Kennard - Bronze
Thorston Thorstein

British Schools
16/17 March 2019
Andrew Kennard
Jack Payne
William Bolton
Marcel Matthew

Rose Hill School
2 March 2019
Toby Falzon - Bronze & Spirit of Judo
Aashika Khanna - Gold
Joshua Scott - Bronze
Alfred Wilkinson - Bronze &
Spirit of Judo
Aarush Khanna - Bronze
Finchy Mills - gold
Andi Chiculita - Bronze &
Spirit of Judo
Mosey Mills - Gold
James Greenwood - Gold
Jess Greenwood - Gold
Vidya Sehota - Silver
Jokubas Sidlauskas - Bronze

English Open
23 Feb 2019
Daya Sehota

Kent Kyu open
27 Jan 2019
Andrew Kennard
Darren Drohan
Thorstein Thorsteinsson

Nationals Sheffield
1st December 2018
Andrew Kennard
Daya Sehota

NHC Schools
24 Novemeber 2018
Liam Byrne - Bronze
Andrew Kennard

We will Remember U8's
18 November 2018
Aarush - Silver
Aashika - Bronze
Andy Chiculita - Bronze

South Coast Open
18 November 2018
Ares Rhodes Evans 

London School Qualifier
10 November 2018
Lacey Hergest - Gold
Marcel Matthew - Bronze
William Bellow - Bronze
Andrew Kennard
Matvey Ilin

Help for Heroes
4 November 2018
Thorstein Thorsteinsson - Silver

Help for Heroes
3 November 2018
James Greenwood - Gold
Jess Greenwood - Bronze
Ares Rhodes Evans

Hampshire Open
28 October 2018
Daya Sehota - Gold

Eastern Area Schools
21 October 2018
Liam Byrne

Holmewood House 
14 October 2018
Mosey Mills - Silver
Issac Grist - Bronze & Spirit of Judo
Finchley Mills - Bronze
Michael Man - Bronze & Spirit of Judo
Andrei Chiculita - Bronze
Aarush Shathesh - Bronze & Spirit of Judo
Aashika Shathesh - Bronze

Southern Area School
Qualifier
29 September 2018
Jack Payne - Gold
Ares Rhodes Evans - Silver
William Bellow - Silver
Liam Byrne
Andrew Kennard

NHC Open
23 September 2018
Matvey Ilin

NHC Open
22 September 2018
Pre caded and cadet
Andrew Kennard
Liam Byrne
 

Mailing List

Get the latest news sent straight to your inbox - just enter your email address below!